Česká kuchyně je známá svou sytostí, bohatými chutěmi a dlouhou tradicí. Vepřo-knedlo-zelo, guláš nebo svíčková - to jsou jen některé z pokrmů, které formují gastronomickou identitu České republiky. V tomto článku vás provedeme bohatstvím české kuchyně, představíme vám tradiční pokrmy i jejich regionální varianty a poradíme, kde si je můžete vychutnat v té nejlepší kvalitě.
Historie české gastronomie
Česká kuchyně se formovala po staletí a odráží středoevropské vlivy i místní zemědělské tradice. Již od středověku byly základem jídelníčku obilniny, luštěniny, zelenina a skromná porce masa pro ty, kteří si ho mohli dovolit. Postupně se do české kuchyně promítly vlivy rakouské, německé, maďarské, židovské a dokonce i francouzské gastronomie.
Zlatý věk české kuchyně nastal v 19. století, kdy Magdalena Dobromila Rettigová sepsala první českou kuchařku a položila základy moderní české gastronomie. V průběhu 20. století se tradiční pokrmy standardizovaly a zároveň se díky společenským změnám posunuly od svátečních jídel k běžnému jídelníčku.
"Česká kuchyně je jako česká povaha - na první pohled možná trochu těžkopádná, ale plná překvapení, vřelosti a originality. Kdo ji pozná blíže, objeví nejen bohatství chutí, ale i příběhů, které se za jednotlivými pokrmy skrývají."
Ikonické české pokrmy a kde je ochutnat
Pojďme společně prozkoumat nejznámější české pokrmy a zjistit, kde je můžete ochutnat v té nejautentičtější podobě.
Svíčková na smetaně
Tento sváteční pokrm je jedním z nejsložitějších v české kuchyni. Hovězí maso se marinuje a peče se zeleninou, následně se připravuje sametová omáčka z kořenové zeleniny a smetany. Svíčková se tradičně podává s houskovým knedlíkem, brusinkami a šlehačkou.
Kde ochutnat: Restaurace Mincovna na Staroměstském náměstí v Praze servíruje svíčkovou podle tradiční receptury. V Brně vynikající svíčkovou nabízí restaurace U Červeného volka.
Vepřo-knedlo-zelo
Národní klasika, kterou tvoří pečené vepřové maso s houskovými nebo bramborovými knedlíky a dušeným bílým nebo červeným zelím. Jednoduché, ale dokonale vyvážené spojení chutí a textur.
Kde ochutnat: V Plzni navštivte restauraci U Salzmannů, kde podávají skvělé vepřo-knedlo-zelo s plzeňským pivem. V Praze zkuste Lokál U Bílé kuželky, kde dbají na kvalitní suroviny a tradiční postupy.
Bramboráky
Tyto křupavé bramborové placky ochucené česnekem a majoránkou jsou oblíbeným pouličním občerstvením i domácí pochoutkou. Podávají se samostatně nebo jako příloha k masu či zelí.
Kde ochutnat: Na farmářských trzích a lidových slavnostech po celé zemi. V Praze vynikající bramboráky nabízí stánek na Havelském trhu.
Tip pro gurmány
Pokud chcete ochutnat bramboráky v netradiční variantě, zkuste je s kysaným zelím a uzeným masem v restauraci Zvonice v Praze, kde servírují "Staročeský talíř".
Guláš
Ačkoli má guláš maďarský původ, v české kuchyni získal specifickou podobu. Český guláš je hustší, připravuje se z hovězího masa a podává se s knedlíkem místo tradičních těstovin nebo brambor. Nezbytnou součástí je bohatá papriková omáčka a cibule.
Kde ochutnat: V Praze vyhledejte restauraci U Pinkasů, která je známá svým vynikajícím gulášem. V Českých Budějovicích navštivte pivovar Budvar, kde nabízejí pivní guláš vařený na tmavém pivu.
Kulajda
Tradiční jihočeská polévka s houbami, brambory a koprem, zahuštěná smetanou a dochucená octem. Do polévky se často přidává ztracené vejce, které vytváří zajímavý kontrast s kyselou chutí polévky.
Kde ochutnat: V jihočeských restauracích, například v Českém Krumlově v restauraci Krčma v Šatlavské ulici nebo v Třeboni v restauraci Šupina a Šupinka.
Koláče
České koláče se v různých regionálních variantách podávají jako sladká tečka nebo jako svačina k odpolední kávě. Nejznámější jsou frgály z Valašska, chodské koláče nebo moravské svatební koláčky plněné tvarohem, mákem, povidly nebo ovocem.
Kde ochutnat: Nejlepší koláče najdete v malých lokálních pekárnách. V Praze zkuste Antonínovo pekařství nebo EscoBar v Chodově. Na Moravě stojí za ochutnání frgály z pekařství U Šimků ve Valašských Kloboukách.
Trdelník
Ačkoli je trdelník často považován za tradiční český dezert, má ve skutečnosti kořeny v Transylvánii a v Česku se stal populárním až v posledních desetiletích. Jedná se o sladké těsto ovinuté kolem válce, pečené nad žhavými uhlíky a posypané skořicovým cukrem.
Kde ochutnat: V centru Prahy najdete mnoho stánků s trdelníkem, ale za ochutnání stojí především v originální podobě bez moderních přísad jako je zmrzlina nebo Nutella.
Regionální speciality
Česká kuchyně má mnoho regionálních variant a specialit, které stojí za objevování:
Praha a střední Čechy
Kromě již zmíněných pokrmů je oblast Prahy známá svým šunkovým flákem (masitým závinem), pražskou šunkou a hovězím na česneku. V oblasti je také silná židovská kulinářská tradice reprezentovaná pokrmy jako je šoulet (zapečené fazole s ječmenem a uzeným masem).
Jižní Čechy
Region je proslulý svými rybími specialitami, zejména kaprem na různé způsoby. Tradiční jihočeské pokrmy zahrnují také houby na smetaně, cmundu (bramborák pečený s plátky uzeného masa) a již zmíněnou kulajdu.
Kde ochutnat: V Třeboni, centru českého rybníkářství, navštivte Rybářskou baštu nebo restauraci Šupina a Šupinka, které se specializují na rybí pokrmy.
Plzeňsko a západní Čechy
Oblast proslulá pivní kulturou nabízí tradiční pokrmy jako jsou plzeňský guláš, kachna se zelím a bramborovým knedlíkem nebo chodské koláče. Místní specialitou jsou také bramborové placky "vošouchy" podávané s kyselým zelím.
Kde ochutnat: V Plzni vynikající tradiční kuchyni nabízí restaurace Na Spilce umístěná přímo v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj.
Tip pro milovníky piva
V Plzni si nenechte ujít exkurzi do pivovaru Plzeňský Prazdroj s ochutnávkou nefiltrovaného piva přímo z tanku, které skvěle doplňuje místní kuchyni.
Severní Čechy
Vlivem blízkosti německých hranic se v severočeské kuchyni často objevují knedlíky různých druhů, zvěřina a houbové speciality. Typickým pokrmem je také králík na česneku nebo krkonošské kyselo (chlebová polévka s houbami a vejcem).
Kde ochutnat: V Krkonoších navštivte Bouda u Bílého Labe, kde připravují autentické krkonošské kyselo a další regionální speciality.
Morava
Moravská kuchyně je obecně sladší než česká a je silně ovlivněna vínem, které je pro tento region typické. Populární jsou zde pokrmy jako moravský vrabec (pečené vepřové kousky s cibulí a kmínem), pečená kachna s červeným zelím nebo uzené maso s povidlovou omáčkou.
Kde ochutnat: V Brně navštivte restauraci Pegas, kde nabízejí široký výběr moravských specialit. Ve vinařských oblastech jako je Mikulov nebo Znojmo hledejte malé vinné sklípky, které kromě vína často nabízejí i regionální pokrmy.
Valašsko
Pro valašskou kuchyni jsou typické jednoduché, syté pokrmy s využitím brambor, zelí a mléčných výrobků. Specialitami jsou kyselice (zelná polévka), strapačky se zelím a slaninou, valašské frgály nebo halušky s brynzou.
Kde ochutnat: Ve Valašském Meziříčí navštivte restauraci U Zvonu nebo ve Velkých Karlovicích vyhledejte Valašský šenk s autentickou valašskou kuchyní.
České nápoje
Žádný gastronomický průvodce Českou republikou by nebyl úplný bez zmínky o nápojích, které dotváří kulinářský zážitek.
Pivo
České pivo je světoznámé a jeho tradice sahá až do středověku. Nejznámější jsou plzeňský ležák, černé pivo z Velkých Popovic nebo budějovický Budvar. Kromě velkých pivovarů stojí za ochutnání i produkce malých řemeslných pivovarů, které v posledních letech zažívají renesanci.
Kde ochutnat: V Praze navštivte tradiční pivnice jako U Fleků, kde vaří vlastní tmavé pivo, nebo Lokál, který nabízí dokonale ošetřený plzeňský Prazdroj. V Plzni stojí za návštěvu pivnice Na Parkánu nebo již zmíněná Na Spilce.
Víno
Moravská vína jsou ceněna pro svou kvalitu a jedinečný charakter. Nejpěstovanějšími odrůdami jsou Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Frankovka. Vinařská tradice je na Moravě spojena s množstvím slavností a kulturních událostí.
Kde ochutnat: Nejlepší zážitek nabízejí návštěvy vinných sklepů přímo u vinařů v oblastech jako je Pálava, Znojemsko nebo Slovácko. V Praze můžete moravská vína ochutnat ve vinárnách jako je Vinograf nebo Vinárna U Sudu.
Becherovka
Tento tradiční bylinný likér z Karlových Varů má nezaměnitelnou hořkosladkou chuť a často se pije jako digestiv. Vyrábí se podle tajné receptury, která zahrnuje více než 20 bylin a koření.
Kde ochutnat: V Karlových Varech navštivte Muzeum Becherovky, kde se dozvíte víc o historii tohoto nápoje a můžete ho samozřejmě i ochutnat.
Slivovice
Na východní Moravě je populární pálenka ze švestek, která se často vyrábí podomácku. Kvalitní slivovice má jemnou ovocnou vůni a čistou chuť.
Kde ochutnat: V oblasti Valašska a Slovácka hledejte místní palírny nebo folklorní akce, kde můžete ochutnat autentickou domácí slivovici.
Moderní česká gastronomie
V posledních letech prochází česká gastronomie významnou proměnou. Šéfkuchaři reinterpretují tradiční recepty, používají lokální a sezónní suroviny a přinášejí lehčí a modernější verze klasických pokrmů.
Restaurace nové české kuchyně
Několik pražských restaurací získalo mezinárodní uznání za svůj inovativní přístup k české kuchyni, včetně michelinské hvězdy pro restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise, která nabízí moderní interpretaci receptů z kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové.
Kde ochutnat: Kromě již zmíněné La Degustation stojí za návštěvu restaurace Eska, Field nebo Kalina, které všechny nabízejí moderní pohled na českou gastronomii.
"Současná česká gastronomie spojuje respekt k tradicím s otevřeností novým vlivům. Je to kuchyně, která se nebojí experimentovat, ale zároveň neztrácí svou identitu a kořeny."
Farmářské trhy a lokální producenti
Rostoucí zájem o kvalitní lokální potraviny vedl k rozkvětu farmářských trhů ve velkých městech i mimo ně. Zde můžete ochutnat a zakoupit tradiční české potraviny přímo od výrobců - sýry, uzeniny, pečivo, med a další.
Kde navštívit: V Praze jsou populární sobotní trhy na Náplavce nebo na Jiřáku, v Brně trhy na Zelném trhu.
Závěr
Česká gastronomie nabízí bohatou paletu chutí a kulinářských zážitků. Od tradičních hospod servírujících klasická jídla po moderní restaurace experimentující s novými přístupy - jídlo je důležitou součástí české kulturní identity. Při návštěvě České republiky vám doporučujeme věnovat čas objevování místních specialit, které vám přiblíží duši této země lépe než mnohé průvodce.
A nezapomeňte - česká kuchyně není pouze o jídle, ale také o společenském zážitku. Jídlo se zde tradičně spojuje s přátelským posezením, konverzací a sdílením - ať už v útulné hospůdce, elegantní restauraci nebo u rodinného stolu.
Máte své oblíbené české pokrmy nebo tipy na restaurace, které jste navštívili? Podělte se o své gastronomické zážitky v komentářích!